Ayakkabı

Poliüretan Taban Nedir?

Poliüretan Taban Nedir

Poliüretan taban, diğer bir adı ile plastik taban olarak adlandırılmaktadır. Poliüretan tabanlar kimyasal işlemler uygulanarak kalıp içerisinde üretilmektedir.

Poliüretan tabanların yapımında katı haldeki ham madde ile birlikte katkı elemanları sıvı köpük haline getirilip kalıp içerisine sıkılır. Daha sonra elde edilen karışımın içerisine kimyasal maddelerde eklenerek poliüretan taban elde edilir.

Poliüretan Tabanın Özelliği

Poliüretan tabanların iç kısımları tamamen süngerimsi bir yapıdan oluşmaktadır. Bu nedenle ayağınızda yokmuş hissi verir. Bu özelliği sayesinde ayağınızın konforunu en üst düzeyde karşılamaktadır.

Poliüretan tabanlar ayakkabıcılıkta yüksek kayma direncinden dolayı sıkça kullanılmaktadır. Plastiğin süngerleştirilmesi ile elde dilen Poliüretan taban, koku oluşmasını engelleyemez. Yumuşak özellikli poliüretan taban basım konforu da sağlamaktadır. Hafif yapıdaki taban, terleme süresini maksimum uzatmaktadır.

Poliüretan tabanların iç dokuları delikli ve süngerimsi şekildedir. Delikli ve süngerimsi olmasından ötürü ağırlıkları çok azdır. Hafifi yapıda olan Poliüretan tabanlar kalın yapılı ya da dolgulu tabanlarda tercih edilmektedir. Poliüretan tabanlar ağır olmayan dokusu ve de maksimum kayma dirençlerinden ötürü ayakkabıcılıkta sıklıkla kullanım yapılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir